Leczenie zębów, czyli stomatologia. Czego o niej nie wiesz? - O dentystach

poradnia stomatologiczna jastrzębie

Z kolei zwrot „dentysta” pochodzi od

Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem do późnych lat swego życia. Warunkiem posiadania zdrowego uzębienia są regularne wizyty na fotelu dentystycznym.

Zwrot „stomatologia”

Leczenie zębów, czyli stomatologia. Czego o niej nie wiesz? - O dentystach poradnia stomatologiczna jastrzębie
wywodzi się od greckiego „stoma”, a więc usta i "logia" – nauka. Z kolei zwrot „dentysta” pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, które oznacza ząb.

Stomatolog to w pełni wykwalifikowana osoba posiadająca ogromną wiedzę w zakresie leczenia nie tylko zębów, ale również przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej.

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. Obecnie korzystają z nich osoby w zróżnicowanym wieku. Regularne wizyty u stomatologa oraz usuwanie wszelkich ubytków w zębach pozwala zachować zdrowe uzębienie przez długi czas swego życia.

Z kolei dla osób, które zaniedbały swoje zęby z pomocą przychodzi protetyka. Jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów czy też po ich masywnym uszkodzeniu.

Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje różnorodne uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe, czyli takie które nie można usunąć z ust oraz ruchome, a więc dające się wyjąć z ust.

Wśród wielu uzupełnień protetycznych ruchomych można wymienić: protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe oraz acetalowe. Z kolei do uzupełnień stałych zalicza się praktyczne podczas użytkowania korony oraz mosty.


Czym zajmuje się stomatologia?

Słowo stomatologia wywodzi się z języka greckiego, gdzie stoma oznacza usta, a logia odnosi się do nauki. Stomatologia często określana jest zamiennie jako dentystyka. Jest to dziedzina medycyny, która porusza problemy związane z patologią, a także leczeniem zębów, przyzębia, tkanek miękkich jamy ustnej, języka, a także błony śluzowej. Lekarz stomatolog (dentysta) zajmuje się również stawem skroniowo-żuchwowym. Już kilka tysięcy lat temu ludzie dążyli do zachowania dobrostanu zębów, z uwagi na typ pożywienia, które nieprzetworzone, wymagało długotrwałego żucia. Współcześnie piękny uśmiech jest nie tylko przejawem zdrowia, ale i wyznacznikiem atrakcyjności. Każdy absolwent kierunku stomatologicznego może się postarać o specjalizację z chirurgii stomatologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, periodontologii, stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej z endodoncją, protetyki stomatologicznej, oraz ortodoncji. Bardzo dobrze prosperującym działem stomatologii jest protetyka stomatologiczna, która spieszy na ratunek pacjentom, u których doszło do utraty naturalnych zębów, bądź pojawienia się w nich ubytków. Leczenie polega na zaproponowaniu pacjentowi licówek, koron protetycznych, protez zębowych lub mostów.


Stomatologia

Kierunek studiów - stomatologia - to bardzo popularny kierunek studiów. Wybierają się na niego absolwenci liceum, którzy zdawali maturę z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym. Kierunku stomatologicznego naucza się na uczelniach medycznych. Przyszli absolwenci będą mogli pracować w zawodzie jako lekarz stomatolog.

Studia stomatologiczne trwają pięć lat i składają się zarówno z przedmiotów teoretycznych, na których studenci zdobywają wiedzę o człowieku, jak i praktycznych, na których studenci ćwiczą umiejętności praktyczne i zdobywają pierwszy kontakt z pacjentem. Praca jako dentysta to całkiem lukratywny zawód, dlatego dla wielu ludzi wyburzenia tego kierunku studiów to słuszna droga kariery.

Kierunek stomatologiczny nie jest jednak taki łatwy, jak się niektórym wydaje. Na studiach obowiązują ciężkie przedmioty takie jak chociażby anatomia człowieka, poznawana w najmniejszych szczegółach, czy fizjologia człowieka. Dodatkowo na lekarzu stomatologiczny spoczywa duża odpowiedzialność i wielka presją, kiedy pracuje nad naszymi zębami.

Protetyka to również ciekawa gałąź nauki, która dba o wygląd naszego uśmiechu. Dzięki niej można stworzyć idealnie dobrane indywidualnie protezy zębowe.