zinach od ostatniego czyszczenia zębów.
Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia.
Zabieg usunięcia kamienia nazębnego u psa wykonywany metodą ultradźwiękową w znieczuleniu ogólnym
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna. Dlatego też nie może być usunięty przy użyciu typowych narzędzi higieny jamy ustnej jak szczoteczka do zębów czy też nić dentystyczna. Usunięcie kamienia nazębnego może zostać wykonane poprzez piaskowanie lub za pomocą piezoelektrycznych i magnetostrykcyjnych metod ultradźwiękowych.
W zależności od innych substancji dostających się do jamy ustnej, kamień nazębny może przybierać różne odcienie. Zazwyczaj posiada on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów, która pogłębia się jeszcze przy spożywaniu np. kawy i herbaty lub też wdychaniu dymu papierosowego.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamie%C5%84_naz%C4%99bny
Nowoczesne leczenie stomatologiczne
Nowoczesne leczenie stomatologiczne charakteryzuje się tym, że stwarza pacjentowi dostęp do najnowszych metod leczenia. Dzięki temu jego leczenie przebiega o wiele szybciej, a jednocześnie mogą być obniżane jego koszty. Również stomatologom zależy na tym, aby oferowane przez nich usługi były dostępne w miarę przystępnych cenach. Wiedzą oni bowiem, że gabinetów stomatologicznych jest bardzo dużo, dlatego pacjenci niezadowoleni z ich oferty w bardzo szybki sposób znajdą dla siebie innego dentystę. Poza tym dobre leczenie stomatologiczne daje dostęp do specjalistycznego leczenia, które jest wykonywane na fundusz lub dostępne w dobrych cenach. Dzięki temu wszystkie osoby potrzebujące pomocy będzie stać na opłacenie dobrego stomatologa.
Jak wyleczyć paradontozę?
Bardzo ważna jest właściwa higiena jamy ustnej - powstający kamień zębowy może być przyczyną rozwinięcia się zapalenia przyzębia.
Można zapobiegać paradontozie, jednak jeśli już się zdarzy nie lekceważmy objawów i idźmy do stomatologa. Przy łagodnych zmianach wystarczy po prostu usunięcie kamienia nazębnego - nie jest to ani skomplikowane, ani bolesne. Jednak jeżeli stan zaawansowania choroby jest już znaczny, to to nie wystarczy.
Wtedy stomatolog musi wykonać zabieg tak zwanego kiretażu. W skrócie polega to na oczyszczeniu powierzchni korzenia i uzupełnienia ubytków kostnych za pomocą specjalnych wypełnień. Taki zabieg z pewnością będzie kosztowniejszy, niż po prostu usunięcie kamienia nazębnego, nie warto więc czekać z paradontozą na ostatnią chwilę.